İade ve Değişim - Zhoppers

İADE/DEĞİŞİM İŞLEMİNİ NASIL YAPABİLİRİM?

 

Eğer iade yapmak istersen, info@zhoppers.com e-mail adresine Sipariş no., fatura no. ve ürün bilgilerini yazarak başvuruda bulunabilirsin. 

 

Ürünün iadesi ile ilgili karşılıklı mutabık kalındığında, ürünün size teslim edildiği UPS barkodlu ürün kargo poşetini kullanarak, aynı barkod numarası ile orijianl kutusu ve faturası ile işlem yapılacaktır. İade talebinin kabulü neticesinde, bu yöntemle ürünün iadesi için UPS Smart'tan, ürün iadesi belirterek bir kurye çağırdığınızda, ürününüz sizden teslim alınıp, bize iletilecektir.

 

Aklına takılan herhangi bir şey olursa bilgi için de info@zhoppers.com adresinden bize ulaşabilirsin. İade ve Değişim ile ilgili tüm detayları Mesafeli Satış Sözleşmesi'nin içinde bulabilirsin. 

 

İADE ETTİĞİM ÜRÜNÜN GERİ ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILIR?

 

İaden için siparişin sırasında kullandığın ödeme yöntemi üzerinden geri ödeme talimatı veriyoruz. Geri ödemen ödeme yönteminin şartlarına göre farklılık gösterebilir, ortalama 3-10 iş günü içerisinde tamamlanacaktır.

 

KAMPANYADAN YARARLANDIĞIM BİR SİPARİŞTE İADE/DEĞİŞİM NASIL OLUR?

 

Kampanyadan yararlanılmış bir siparişte, iade ya da değişim gerçekleştirildiği takdirde kampanya koşulları sağlanmaya devam ediyorsa kampanya iptali gerçekleşmeden iade ya da değişim işlemi yapılır. Ancak, iade ve değişim sonrası ürünler kampanya şartlarını sağlamaya yetmiyorsa kampanya iptal olur ve ürün iadesiyle ilgili ücret iadesi kampanyanın iptali göz önünde bulundurularak yapılır.